Španělsko

Reality Španělsko,Nemovitosti ve Španělsku,

KONTAKTY

+420 775 502 271

info()taurusreality.cz

více

DOPORUČUJEME

VILLAS GREEAN 4 km OD MOŘE

 

více

DOPORUČUJEME

VILA V CALPE NOVOSTAVBA 5 LOŽNIC

více

DOPORUČUJEME

PENTHOUSE SE TŘEMI LOŽNICEMI

více

DOPORUČUJEME

PENTHOUSE S VÝHLEDEM NA MOŘE

více

DOPORUČUJEME

LUXUSNÍ RESORT BENIDORM

více

DOPORUČUJEME

APARTMÁN S VÝHLEDEM NA MOŘE

více

DOPORUČUJEME

APARTMÁN DVĚ LOŽNICE VÝHLED NA MOŘE

více

DOPORUČUJEME

NOVÝ PROJEKT COSTA BLANCA POLOP

více

DOPORUČUJEME

APARTMÁNY V CAMPOMAR

více

FACEBOOK

Španělsko - detail nemovitosti

katalog zboží > NEWSTELER > Newsletter

 1

Španělsko


Španělsko

Po objevení Ameriky se Španělsko stalo přední světovou velmocí a zemí, "nad kterou slunce nezapadá".

Ve dvacátém století si prošlo divokou občanskou válkou, jež dlouhá léta zůstala v myslích některých obyvatel jako stigma. Přitom se místní občané málokdy shodnou na nějakém společném pojítku. Některé územní celky se tváří jako samostatné jednotky.


Španělské království, jak zní oficiální název státu, zaujímá většinu plochy Pyrenejského poloostrova. Konkrétně se jedná o 505 tisíc čtverečních kilometrů, na kterých sídlí přes čtyřicet miliónů obyvatel. Většina důležitých měst se soustředí podél pobřeží. Výjimkou je vnitrozemské hlavní město Madrid, které je domovem pro více než tři milióny obyvatel.

Vysokou úrovní decentralizace připomíná takřka federaci

Čtvrtá největší evropská země je rozdělena do sedmnácti autonomních celků, mimo to k ní patří také Kanárské a Baleárské ostrovy a města Ceuta a Melilla, ležící na severoafrickém pobřeží. Toto členění vzniklo na základě demokratizace po pádu Frankovy diktatury, a to s přihlédnutím k historickým či národnostním faktorům.


Obyvatelé některých územních celků se považují za samostatný národ a od Španělska se distancují. Do extrému tuto myšlenku dohnala baskická ozbrojená skupina ETA, která si prostřednictvím teroristických útoků vymáhá nezávislost.

Autonomní oblasti se těší rozsáhlých pravomocí, čímž činí Španělsko silně decentralizovaným státem. Jednotlivé celky mají například svůj vlastní parlament a vládu, některé také policii. Rozsah pravomocí se ovšem různí oblast od oblasti. A není tajemstvím, že právě národnostně nejvíce odlišné Baskicko, Katalánsko, Galicie a Andalusie jsou v míře kompetencí zvýhodněné.

Profil krajiny nabízí od všeho trochu

Od zbytku Evropy dělí Španělsko pásmo Pyrenejí, v pohoří Sierra Nevada se tyčí nejvyšší hora pevninské části země Mulhacén. Zbytek země je velice rozmanitý. Na poloostrově se nalézají jak nížiny, tak pouštní oblasti, pahorkatiny a rozšířené jsou též náhorní plošiny.


Adriano da Souza ve španělské Mundace.

Jih země omývají vody Středozemního moře, naopak sever je obklopen Biskajským zálivem. Gibraltar, zámořské území Spojeného království ležící na jižním cípu Pyrenejského poloostrova, je místem, kde se Evropa nejtěsněji blíží Africe. Starý a Černý kontinent od sebe dělí průliv, jenž v nejužším místě dosahuje pouhých čtrnáct kilometrů.

Většina důležitých měst má svou strategickou polohu při pobřeží. Mezi nejznámější patří Barcelona, Valencie, Bilbao či Malaga. Ve vnitrozemí vyniká Sevilla, Zaragoza a především hlavní město Madrid. Ten se může honosit titulem nejvýše položené evropské hlavní město s nadmořskou výškou 655 metrů.

Dlouhá staletí pod nadvládou muslimů

Základy země položili Římané na sklonku starého letopočtu, když dobyli usadivší se zde Kartágo. Zasadili se o zkulturnění oblasti, která následně připadla do rukou barbarským Vizigótům. Ti však byli poraženi muslimy, a tak se část pyrenejského poloostrova stala pro příštích několik století baštou islámu.


Jedním ze tří klenotů Andalusie je palácový komplex Alhambra v Granadě.

Z podmanění Alláhových stoupenců se země dostala za pomoci rozsáhlé reconquisty - znovudobytí. Definitivní konec muslimské éry nastal až v roce 1492, kdy bylo dobyto poslední jejich království, Grenada. Množství odkazů na druhé nejrozšířenější náboženství se však ve Španělsku uchovalo dodnes.

Zlatá léta rozkvětu pohřbilo neúměrné hýření

V témže roce, jako byla ukončena nadvláda mohamedánů, nastal klíčový zvrat pro Španělsko a následně jeden z velkých mezníků historie lidstva, a to když janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus ve službách královny Isabely kastilské objevil Ameriku.

Následovalo široké rozdělování a dobývání Nového světa, z čehož kolonizátorům plynuly ohromné zisky. Nastal takzvaný španělský zlatý věk, jenž je spojen s úspěšným panováním habsburských králů Karla I. a Filipa II. Po jejich smrti však tehdy největší koloniální mocnost čekal vinou válek a hýření panovnického dvora hospodářský úpadek a země přišla o značnou část nabytého území.


Španělská Sevilla by mohla mít do konce 21. století stejné klima jako vyprahlý arizonský Tuscon v USA.

Místo světových válek boje na domácích frontách

V první i druhé světové válce Španělsko vystupovalo jako neutrální. Roku 1923 byla v zemi nastolena vojenská diktatura, která trvala sedm let. Poté se v roce 1931 opět stala republikou a na scénu se dostal generál Francisco Franco. Ten stál za vypuknutím občanské války v roce 1936, při které se jeho fašističtí stoupenci, přezdívaní Frankisté, střetli s levicovými republikány. Po třech letech krvavých bojů, v nichž se hojně angažovali také cizinci, zvítězila pravice a opět došlo k nastolení diktatury.

Franco, který se jmenoval doživotní hlavou státu, zemřel v roce 1975 a vlády se ujal Juan Carlos I. Bourbonský. V zemi byla obnovena monarchie a přijata demokratická ústava. Rovněž následoval všeobecný rozmach země.


Pláž ve španělském letovisku Oropese

Hlavou státu král

Španělské království je konstituční monarchie, v jejímž čele stojí král. Panovnický titul se dědí na základě primogenitury. Jeho nositeli náleží právo schvalovat a vyhlašovat zákony stejně jako svolávat a rozpouštět parlament. Ten je dvoukomorový a skládá se z 350členného Kongresu poslanců a Senátu, jež tvoří 259 senátorů.

Španělsko je členem OSN, NATO, OECD a dalších mezinárodních organizacích. V roce 1986 vstoupilo do Evropské unie, které předsedalo v první polovině roku 2010.

Pět úředních jazyků pro tři čtvrtiny domorodců

Co do národnostního složení je Španělsko poměrně rozmanitým státem. Kromě nejrozšířenějších Španělů (74 %), Katalánců (17 %), Galicijců (6 %) a Basků (2 %) zde žijí také Portugalci, Francouzi a zastoupeny jsou i další země. Celkový počet obyvatel se v roce 2010 blížil 47 miliónům.

Ačkoli více než tři čtvrtiny obyvatel země jsou rodilí Španělé, existuje pro ně pět ustanovených úředních jazyků: španělština, katalánština, baskičtina, galicijština a aranéština. Příčinou je značná míra národnostního odlišení v některých autonomních oblastech. Dále se na území Španělska hovoří například astursky, aragonsky a extremadursky.


Pohled na pláž v Salou přes palmy a pobřežní promenádu.

V důsledku kolonizace je největší podíl imigrantů původem z Latinské Ameriky. Většina obyvatelstva Španělského království se drží při pobřeží, nebo se stahuje do hlavního města. Zbytek vnitrozemí je prakticky pustý.

Někdejší islámské vlivy po sobě sice zanechaly stopy - například v architektuře - ovšem na vyznání obyvatel se nepodepsaly. Naprostá většina všech věřících se hlásí ke katolické církvi.

Alicante

Alicante (katalánsky / valencijsky Alacant) je přístavní město ve Španělsku, sídlo provincie Alicante, nejjižnější části autonomního společenství Valencie. Ve městě v současnosti (2008) podle odhadů žije 331 750 obyvatel, v celé metropolitní oblasti (s městem Elche a dalšími sídly) pak 757 443 obyvatel. Více než pětinu obyvatel tvoří cizinci, přistěhovalí v mohutné vlně imigrace na počátku 21. století; Alicante je tak jedním z nejrychleji rostoucích měst v zemi. Zdejší ekonomika je založená především na turistickém ruchu

Alicante puerto

Calpe

Městečko Calpe je známé svým okouzlujícím symbolem - skálou Penón de Ifach. Již v dávných letech tato skála poutala pozornost všech kolemjdoucích a stala se důležitou součástí historie tohoto španělského městečka a jeho okolí. Těžko by sem však turisté jezdili na letní dovolenou jen kvůli magické skále. Calpe se může pochlubit především nádhernou zátokou s prostornými plážemi, ale i malými plážičkami, které se ukrývají mezi skalami a poskytují tak návštěvníkům klid a soukromí. Celé město vyzařuje atmosféru rybářského přístavu, ve vzduchu ucítíte lákavou vůni místních lahůdek a budete doslova strženi místním dynamickým životem.

skála Penón de Ifach

Dénia

Město tváří obrácené k moři. Usměvavé, plné světla a barev, laskavé a veselé. Blahodárné klima, jemuž tu dokonce postavili pomník. Hrad jako svědek minulosti. Horský masív Montgó, jehož hřeben se občas ztrací v mracích. Kouzlo rybářského přístavu. Živá pobřežní promenáda. Slunce a pláže písčité, oblázkové i skalnaté. Dary moře, které zvou ke stolu. Denia leží 103 km jižně od Valencie a 90 km na sever od Alicante. Je správním centrem kraje La Marina Alta. Má něco málo přes 32 000 obyvatel.

Pohled na zátoku v Dénia

Jávea

Klid města vychází z jeho polohy
Jávea (asi 30 tis. obyv.) se nalézá 100 kilometrů na jih od Valencie, v severní části pobřeží Costa Blanca. Na španělské poměry členité pobřeží způsobilo, že leží mimo významné dopravní komunikace jako jsou dálnice AP-7 a silnice I. třídy N-332 spojující Valencii s Alicante. I na nejbližší železniční zastávku v Gata de Gordos je třeba zdolat deset kilometrů. Město, k němuž náleží 25 kilometrový úsek pobřeží, se výrazně odlišuje od ostatních letovisek na pobřeží Costa Blanca. V celé oblasti je pouze pár vesměs luxusnějších hotelů a dobře přístupné pláže se zde nachází zcela výjimečně. S nadsázkou by se dalo říci, že příroda se sama postavila proti strašáku masového turismu.

Pláž Ambolo Jávea

Guadarmar del Segura

Na slunečném španělském pobřeží Costa Blanca se rozkládá obec Guardamar del Segura, které se často říká také zkráceně Guardamar. Leží v autonomní oblasti Valencie, v provincii Alicante, u ústí řeky Seguro do Středozemního moře. Toto letovisko je ideálním místem pro strávení pohodové a ničím nerušené dovolené u moře.

Dunas Guardamar del Segura

Benidorm

Les mrakodrapů obehnaný hradbou hor. Nádherná benidormská zátoka. Blahodárné mikroklima. Čisté a dobře vybavené pláže. Kvalitní služby. Skvělé podmínky ke sportovnímu vyžití. Nepřeberné množství restaurací, barů, pubů, diskoték a tanečních sálů. Výhodné nákupy. Zábavní a tématické parky. Nikdy nekončící sezóna... Takto ve zkratce by se dal představit Benidorm, který je nejen největším letoviskem na středomořském pobřeží Costa Blanca (autonomní oblast Valencie - provincie Alicante), ale v celém Španělsku. Celý se dá obhlédnout z vyhlídkové terasy 210 m vysokého Gran Hotelu Bali.


Pláž v Benirdom

Torrevieja

Torrevieja se nachází v jihovýchodní části Španělska, na pobřeží Costa Blanca. Město je součástí španělské provincie Alicante. Je to bývalá rybářská vesnice, která se rozrostla na velké město, které má dnes 100 tisíc obyvatel.

Torrevieja je také známá pro své mořské laguny a dlouhé písečné pláže. Název Torrevieja je odvozen od „staré věže" (torre vieja=stará věž). Město se také pyšní starou rybářskou tradicí a proslavilo se svou produkcí mořské soli.

Turisté se zde mohou něco přiučit o nejoblíbenějších solných výrobcích v Evropě a tak návštěva v místním solném dole je přímo povinností pro každého cestovatele. Město okouzlí všechny návštěvníky svými památkami, trhy a obchůdky. Letovisko patří k nejpopulárnějším prázdninovým místům na Pyrenejském poloostrově.

Zdejší klima je to nejteplejší z celého Španělska a údajně také třetí nejlepší na celém světě.Milovníci přírody budou na Costa Blanca nadšení, najdou zde totiž přírodní parky jako Lagunas de la Mata v Torrevieja nebo Hondo v Elche, se také přezdívá Evropský palmový háj - to proto, že se v něm nachází sad Palmeral of Elche s více než 200 000 palem.


Pláž v Torrevieja

TAURUS INMOBILIARIA

Naše nabídka realit ve Španělsku zahrnuje:

Luxusní vily ve Španělsku

Domy ve Španělsku u moře

Byty a apartmány ve Španělsku u pláže

Domy a byty ve Španělsku u golfu

Levné nemovitosti ve Španělsku

Komerční nemovitosti ve Španělsku

Kontaktujte nás:
(povinné)

(povinné)

(povinné)(povinné)

Poslat odkaz na email (přátelé, rodina) :
(povinné)

Rychlý kontakt
E-mail: info@taurusreality.cz
Telefon 2: +420 775 502 271